ADMITEREA LA CICLUL DE LICENŢĂ – TEOLOGIE ORTODOXĂ PASTORALĂ

Descrierea probei / probelor de examen

În condițiile în care, din cauza pandemiei cu noul coronavirus, procesul educațional din România a fost perturbat, pentru anul universitar 2020 / 2021, procesul de admitere la ciclul de licență se va face preponderent online, iar media generală de admitere se va calcula ținând cont exclusiv de media finală a examenului de bacalaureat.

Joi 30 aprilie 2020, o comisie specializată a Departamentului de Evidență Patrimoniu, Achiziții și Monitorizare Investiții a Universităţii de Vest Timişoara a recepţionat din partea constructorului, clădirea aflată în campusul universitar din strada Oituz şi destinată facultăţii de Teologie Ortodoxă.

Clădirea de patrimoniu a fost atent restaurată şi minuţios amenajată de specialişti în domeniu, astfel încât în momentul de faţă satisface cele mai exigente cerinţe tehnice, ecologice şi de accesibilitate. Suprafaţa generoasă, compusă din parter, etaj şi mansardă, oferă spaţii pentru săli de curs, seminar, amfiteatre, capelă, săli de documentare, precum şi multiple soluţii multifuncţionale pentru organizarea de conferinţe, simpozioane, manifestări artistice.

Având în vedere că, din 15 mai 2020, încetează starea de urgență și aplicabilitatea Ordonanțelor militare care au limitat importante aspecte ale vieții religioase publice a credincioșilor, în urma consultării cu Guvernul României, Patriarhia Română transmite următoarele îndrumări către unitățile de cult ale Bisericii Ortodoxe Române din țară, privind accesul credincioșilor ortodocși în lăcașurile de cult, în cimitire, și participarea acestora la sfintele slujbe:

Ca urmare a situației create în urma răspândirii coronavirusului COVID 19 și a măsurilor stabilite de către autoritățile statului român, vă anunțăm că programul slujbelor săvârșite în biserica parohială, va fi modificat astfel:

Pentru a respecta prevederile legale referitoare la faptul că nu este permis ca într-un spațiu închis să se afle un număr mai mare de 50 persoane, dar în același timp pentru a vă oferi posibilitatea de a participa la Sfânta Liturghie, vă aducem la cunoștință faptul că SFÂNTA LITURGHIE DIN DUMINICI se va săvârși de două ori după următorul program:

Parohia Ortodoxă Română din Giroc, vă invită marți, 31 decembrie 2019, între orele 23:30-00:00, la slujba din noaptea trecerii dintre ani. Astfel girocenii ce vor să întâmpine anul 2020 prin rugăciune, vor putea participa la o slujba specială, credinciosii având astfel posibilitatea de a trece în noul an rugându-se și primind binecuvântarea lui Dumnezeu.

Vă așteptăm cu drag!

Preotul Marius Șonea (tel. 0723 973 258) va sfinți casele de pe următoarele străzi după următorul program:

• Sâmbătă, 28 decembrie:  str. Mureș, str. Jiul, str. Sat Bătrân
  • Duminică, 29 decembrie:  str. Naturii, str. Chișodei
  • Luni, 30 ianuarie: str. Bega
  • Marți, 31 ianuarie: str. Trandafirilor, str. Dunărea
  • Joi, 02 ianuarie: str. Carpați, str. Bicaz, str. Rodnei
  • Vineri, 03 ianuarie: str. Muncitorilor, str. Semenic
  • Sâmbătă, 04 ianuarie: str. Neptun, str. Ecoului, str. Saturn, str. Mercur, str. Uranus, str. Pluto, str. Venus, str. Marte, str. Cometei;
  • Duminică, 5 ianuarie: Calea Timișoarei, str. Jupiter, str. Aștrilor, str. Gării, str. Satelitului, str. Rachetei, str. Constelației, str. Cosmos

Preot Adrian Covan, telefon: 0726.458.458 va sfinți casele de pe următoarele străzi după următorul program:

• Sâmbătă, 28 decembrie (după ora 10.00): str. Semenic, str. Munctorilor
  • Duminică, 29 decembrie (după ora 13.30): str. Bârzava, str. Prunului, str. Pirului, str. Cerna
  • Luni, 30 ianuarie (după ora 10.00): str. Gloria, str. Eroilor
  • Marți, 31 ianuarie (după ora 10.00): str. Voniga, str. Timiș
  • Joi, 02 ianuarie (după ora 10.00): str. Apicultorilor, str. Dunărea
  • Vineri, 03 ianuarie (după ora 10.00): str. Neptun (partea stângă), str. Ecoului, str. Gândului, str. Cupidon, Calea Timișoarei (de la stada Neptun spre Timișoara)
  • Sâmbătă 04 ianuarie (după ora 10.00): Bd. Soarelui, str. Egalității, str. Diversității, str. Solidarității, str. Unității, str. Aviației, str. Zefirului, str. Speranței
  • Duminică 05 ianuarie (după ora 13.30): str. Trandafirilor, str. Școlii, str. Câmpului

În preajma prăznuirii Sfântului Ierarh Nicolae, gândurile tuturor se îndreaptă spre cei aflați în nevoi și în suferință, mai ales spre copilașii pentru care greutățile vieții îi întâmpină mult prea repede, indiferent că vorbim de neajunsuri materiale, lipsa dragostei părintești sau boală.

Cu ocazia praznicului Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, râsete și zâmbete de copii, însoțite de rugăciune s-au înălțat până la Cer. Cu sprijinul și bunăvoința Smiley Zone Giroc, dar și a celor care au susținut acest demers de bunătate și omenie, 30 de copii s-au bucurat de o după-amiază deosebită la locul de joacă, unde au primit pizza, suc, jucării, dar mai ales dragoste, bunătate și mângâiere având parte de, așa cum spuneau chiar ei, „o excursie de neuitat”.

Parohia Ortodoxă Română Giroc, în colaborarea cu Primăria Comunei Giroc și Smiley Zone Giroc organizează o acțiune de suflet pentru 30 de copii din Centrul de zi „Sfântul Nicolae”, în data de 21.11.2019, între orele 13.00-15.00, cu ocazia sărbătorii Intrarea în biserică a Maicii Domnului. prin care acești copilași cu vârste cuprinse între 4 și 13 ani vor avea bucuria de a petrece ore de neuitat la locul de joacă Smiley Zone Giroc, unde vor fi așteptați cu mâncare și băuturi răcoritoare de către organizatori.

Aveți o întrebare?